گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سی و دو سال قبل مسئولان کشوری در شرایطی تصمیم به تاسیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گرفتند که زیر بمباران حملات رژیم بعث بودیم.


  چاپ        ارسال به دوست

سی و دو سال قبل مسئولان کشوری در شرایطی تصمیم به تاسیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گرفتند که زیر بمباران حملات رژیم بعث بودیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا مستقر در سی ودومین مایشگاه بین‌المللی، داریوش نویدگویی با اشاره به اهمیت کتاب و فرهنگ کتابخوانی اهمیت این حوزه را کمتر از اهمیت ارزاق مردم ندانستگفت: وبا اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی و جایگاه نمایشگاه کتاب تهران گفت: سی و دو سال قبل مسئولان کشوری در شرایطی تصمیم به تاسییس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گرفتند که زیر بمباران حملات رژیم بعث بودیم.
نویدگویی در خصوص کمیته علمی و فرهنگی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و فعالیت‌‌های این بخش با اشاره به اینکه به عنوان ویترین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مطرح است افزود: بخش فروش دارای مشخصات خاص و فرایندهای مشخصی است؛ اما کمیته علمی و فرهنگی هر روز و هر ساعت با یک برنامه خاص از قبیل سخنرانی، رونمایی تازه‌های کتاب و جشن امضا و صدها مراسم دیگر در ارتباط است.
وی از رونمایی از صد عنوان کتاب در چند روز گذشته خبر داد. مدیر کمیته علمی فرهنگی نمایشگاه کتاب تهران با بیان اینکه در هفت تالار به طور همزمان برنامه‌‌های جنبی برگزار می‌‌شود، تالار علامه دهخدا را به عنوان بزرگترین تالارهای نمایشگاه معرفی و افزود: جلوی در ورودی این تالار مشخصات و زندگینامه علامه دهخدا ذکر شده است.
وی ادامه داد: بیشتر برنامه‌‌های مربوط به حوزه بین‌الملل در تالار علامه دهخدا و برنامه‌‌های مربوط به رونمایی کتاب‌‌ها در تالار جلال آل احمد همچنین برنامه‌‌های تخصص در حوزه چاپ و حوزه نشر در تالار شهید آوینی برگزار می‌‌شود.
مدیر کمیته علمی و فرهنگی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اذعان به اینکه نسل جوان بسیار بااستعداد و آگاه است، اظهار داشت: در کنار نشست‌‌ها جمع‌‌های گفتگو خودمانی با کارشناسان درمسایل مختلف و نویسندگان نیز برگزار می‌‌شود.
وی گفت: در بخش کارنامه نشر تازه‌‌های نشر به نمایش گذاشته می‌‌شوند و علاقمندان می‌‌توانند کتاب‌‌های مورد علاقه خود را به صورت تفکیکی در این قسمت به راحتی پیدا بکنند.
نویدگویی همچنین برنامه معرفی روستاهای دوستدار کتاب در سال 97 را از دیگر برنامه‌‌های متنوع در این دوره از نمایشگاه کتاب عنوان کرد.

***
یزد پایتخت کتاب
وی با بیان اینکه در این دوره از نمایشگاه استان و شهر یزد به عنوان پایتخت کتاب معرفی شده ادامه داد: حضور این شهر در این دوره از نمایشگاه بسیار پررنگ بوده است و باید اذعان کرد این فقط فرصتی برای معرفی کتاب‌‌های یزد نیست بلکه بهترین فرصت برای آشنایی سایر استان‌‌های کشور با شهر و دیار یزد، فرهنگ و تاریخ و هنر این استان است.
مدیر کمیته علمی و فرهنگی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همچنین تاکید کرد: ایران، تهران نیست و شاید در سال‌‌های قبل از این مهم غفلت شده است. اما امسال خوشبختانه هر روز این فرصت برای یکی از استان‌‌های کشور فراهم است تا ظرفیت‌های خود را در نمایشگاه به مردم و مخاطبان بنشاساند. چنانچه به ترتیب استان‌‌های کرمان و شیراز معرفی شدند و امروز نیز استان اردبیل برنامه‌‌های ویژه‌ای برای آشنایی مردم با فرهنگ و آیین‌‌های خود دارد.
وی بیان کرد: نمایشگاه کتاب نه تنها فقط مکانی برای مطالعه و خرید کتاب بلکه باید فرصتی برای مردم باشد تا در فضای شاد بتوانند فراغت خاطر داشته باشند.

***
تغییر اسامی تالارها و سالن ها
نویدگویی یکی از فلسفه‌‌های برگزاری نمایشگاه کتاب را فرصتی برای گفتمان طایفه‌ای، قومی و گویشی در کشور دانست و گفت: این زبان، زبان حقیقی است نه یک زبان بیانی است.
سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» تا 14اردیبهشت همه روزه از ساعت 10تا 20 در مصلای امام خمینی (ره) ادامه دارد.


٢٠:١٤ - 1398/02/17    /    شماره : ٥٦٩٧٠٦    /    تعداد نمایش : ٢٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران