گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ایران برای ساخت راه آهن شلمچه - بصره اعلام آمادگی کرد


  چاپ        ارسال به دوست

ایران برای ساخت راه آهن شلمچه - بصره اعلام آمادگی کرد

سعید رسولی در نشست سه جانبه همکاریهای حمل و نقل ایران- عراق و سوریه پیش از ظهر امروز (دوشنبه) ضمن اعلام این مطلب، گفت: این نشست با هدف تقویت کریدور ریلی بین سه کشور در ایران برگزار شده است.

وی افزود: یک سند جامع سه جانبه در حوزه حمل و نقل ریلی بین سه کشور در این نشست ارائه شده که اهم محورهای این سند در حوزه توسعه حمل و نقل ریلی بین این سه کشور است تا بتوانیم با اتصال راه آهن شلمچه به بصره حلقه مفقوده اتصال خطوط ریلی بین سه کشور توسط ایران، عراق و سوریه کامل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن ابراز خشنودی از میزبانی ایران برای برگزاری این نشست سه جانبه در تهران، گفت: انتظار می رود با بررسی مسائل حمل و نقل موجود بین این سه کشور بتوانیم در توسعه جنبه های مختلف حمل و نقل به توافق جامع دست یابیم.

رسولی با بیان اینکه ایران، سوریه وعراق سه کشور مهم منطقه محسوب می شوند و تاکنون همکاری‌های خوبی را بایکدیگر داشته اند، افزود: امیدواریم توافقنامه های بین سه کشور هر چه سریعتر به مرحله عملیاتی برسد؛ چنانچه زمین از سوی طرف عراقی فراهم شود، ایران آماده ساخت این مسیر ریلی است.

وی گفت: اتصال ریلی و برقراری کریدورهای ترانزیتی بین سه کشور خواسته مقام های عالی رتبه و ملت های ایران، سوریه و عراق است و این مسئولیت را برای وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولیان حمل ونقل ریلی بسیار سنگین کرده است.

رسولی با بیان اینکه راه آهن جمهوری اسلامی ایران توسعه کریدورهای ترانزیتی با کشورهای همسایه را در دستورکار خود قرار داده است، گفت: سه کشور در حوزه مسافری به علت وجود عتبات متبرکه در این کشورها می‌توانند همکاری های خود را بیش از پیش توسعه دهند و همکاری های ترانزیتی نیز در این زمینه می تواند در توسعه همکاری های ریلی در حوزه بار بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هدف بزرگ ما در این نشست اتصال راه اهن بین شلمچه و بصره است و این نشان می دهد ما در آستانه یک تصمیم مهم و بزرگی در این زمینه هستیم و این پروژه بزرگ مرزی است که قرار است توسط بنیاد مستضعفان تکمیل شود.

وی با اشاره به وجود برخی نگرانی در طرف ایرانی در خصوص اجرای این پروژه گفت: راه اهن جمهوری اسلامی ایران به عنوان بهره بردار با سابقه بیش از ۹۰سال اجرای این پروژه را تضمین می کند تا با همکاری شرکت ساخت و راه اهن این پروژه بزرگ با سرعت بیشتری عملیاتی و اجرایی شود.

پروژه اتصال راه‌آهن خرمشهر به شلمچه (به طول ۱۷کیلومتر) در سال ۹۰به بهره‌برداری رسید و ادامه آن تا شهر بصره به طول ٣٣کیلومتر در خاک عراق باقی مانده است که به دلایل مختلف از جمله یورش داعش به عراق در سال ۲۰۱۴میلادی، این پروژه در داخل عراق با وقفه همراه بوده است.
همزمان با تکمیل ٣٣کیلومتر خط باقی مانده، خط آهن خرمشهر به خط آهن سراسری عراق متصل خواهد شد و از این مسیر جریان بزرگ تبادلات تجاری و جابه‌جایی مسافر از ایران تا خاورمیانه برقرار می شود.
ایران و عراق در جلسه صبح امروز نسبت به اغاز عملیات اجرایی این پروژه تا سه ماه آینده موافقت کردند.
بنیاد مستضعفان جمهوری اسلامی ایران به عنوان شرکت سرمایه‌گذار ساخت این مسیر ریلی را در عراق برعهده خواهد گرفت.

  •  

 

  •  

 

 


٢٠:٠٤ - 1398/04/10    /    شماره : ٥٧٧٩٨١    /    تعداد نمایش : ٣٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران