گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > افزایش یک‌هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق حرارتی با بکارگیری سیستم مدیا


  چاپ        ارسال به دوست

افزایش یک‌هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق حرارتی با بکارگیری سیستم مدیا

تهران-ایرنا- مدیرکل دفتر تحقیقات و ساخت داخل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: تا امروز بیش از ۸۰۰مگاوات از طریق اجرای پروژه‌های مدیا در نیروگاه‌های مختلف کشور به ظرفیت عملی تولید برق واحدهای حرارتی افزوده شده است؛ این رقم با بهره‌برداری از پروژه‌های مدیا در نیروگاه‌های دماوند و کاشان به بیش از یک‌هزار مگاوات می‌رسد.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «اسماعیل نمازی» افزود:سیستم «مدیا» ساختاری موثر در افزایش توان خروجی توربین گازی است؛ در پاییز و زمستان به علت پایین بودن دمای محیط، توان خروجی توربین‌های گازی بیشتر است به همین سبب سیستم مدیا شرایط محیطی تابستان را شبیه به پاییز و زمستان می‌کند.

مدیر کل دفتر تحقیقات و ساخت داخل شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: سیستم مدیا موجب خنک شدن ۲۰تا ۲۵درجه‌ای هوای ورودی به توربین می‌شود و با این کار موجب افزایش ۱۴تا ۱۵درصدی توان خروجی توربین شده که این میزان در توربین‌هایV۹۴.۲بین ۱۵تا ۲۰مگاوات است.

وی اضافه کرد: نیروگاه‌های حرارتی در کشور یا دارای توربین‌های بخار یا دارای توربین‌های گازی و یا سیکل ترکیبی (توربین گازی و بخاری) هستند؛ دو پارامتر ارتفاع از سطح دریا و دمای محیط، در میزان توان خروجی توربین‌های گازی بسیار موثر است؛ به طوری که هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر شود و دمای محیط افزایش یابد، شاهد کاهش توان خروجی توربین خواهیم بود.

نمازی خاطرنشان کرد: ظرفیت نامی یک توربین به معنای این است که این توربین در شرایط ایزو (یعنی در سطح دریا) و در دمای ۱۵درجه سانتی‌گراد چه مقدار تولید برق دارد و حدودا هر ۱۰درجه که دمای محیط نسبت به دمای ایزو افزایش می‌یابد، ۶.۵تا ۷درصد توان خروجی توربین را کاهش می‌دهد.

مدیرکل دفتر تحقیقات و ساخت داخل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به افزایش دمای هوای کشور در برخی نقاط در تابستان به ۴۵تا ۵۰درجه سانتی‌گراد، گفت: دمای ۴۵درجه نسبت به دمای استاندارد (۱۵درجه) منجر به کاهش حدود ۲۰درصدی توان خروجی توربین می‌شود.

وی ادامه داد: نمی‌توان در پارامتر ارتفاع از سطح دریا که محل واقع شدن نیروگاه است تغییری ایجاد کرد، اما می‌توان با خنک‌سازی هوای ورودی به توربین و کاهش اثر دمای بالای محیط، توان خروجی آن را بهبود داد.

مدیرکل دفتر تحقیقات و ساخت داخل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه پروژه‌های مدیا به صورت ۱۰۰درصد با توان داخلی برای هر نیروگاه طراحی، مهندسی و اجرا می‌شوند، گفت: تا امروز بیش از ۸۰۰مگاوات از طریق اجرای پروژه‌های مدیا در نیروگاه‌های مختلف کشور به ظرفیت عملی تولید برق واحدهای حرارتی افزوده شده که این رقم با بهره‌برداری از پروژه‌های مدیا در نیروگاه‌های شهدای پاکدشت (دماوند) و کاشان به بیش از یک‌هزار مگاوات می‌رسد.

وی افزود: پروژه مدیای نیروگاه شهدای پاکدشت (دماوند) برای ۱۰واحد گازی این نیروگاه آماده افتتاح است که با بهره‌برداری از این پروژه در مجموع ۲۰۰مگاوات به ظرفیت عملی تولید برق این نیروگاه افزوده می‌شود؛ همچنین در نیروگاه کاشان برای دو واحد گازی، پروژه مدیا اجرا شده که موجب ارتقای ظرفیت عملی تولید برق در این نیروگاه به میزان ۳۵مگاوات شده است.

نمازی با اشاره به اینکه افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از تجهیزات و سرمایه‌های موجود کشور یکی از اصول و برنامه‌های مورد تأکید اقتصاد مقاومتی است، گفت: اجرای پروژه‌های مدیا که به افزایش بهره‌وری توربین‌های گازی کشور می‌انجامد یکی از مصادیق تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت برق حرارتی است.

وی افزود: هزینه اجرای پروژه مدیا به ازای هر کیلووات ساعت ایجاد ظرفیت تولید برق، یک بیستم هزینه احداث یک واحد جدید است و این سرمایه‌گذاری کمتر برای ایجاد ظرفیت بیشتر، از مزایای این پروژه است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و ساخت داخل شرکت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: این ظرفیت در کشور وجود دارد که با اجرای پروژه‌های مدیا در دیگر نیروگاه‌ها به‌ویژه نیروگاه‌های بخش خصوصی ۱۰۰۰مگاوات ظرفیت عملی جدید تولید برق به ظرفیت عملی فعلی تولید برق حرارتی افزوده شود که برای تحقق این امر، شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با مجوزهایی که از نهادهای ذیربط گرفته، طرح‌های تشویقی را برای مالکان نیروگاه‌ها به‌منظور اجرای پروژه‌های مدیا در نظر گرفته است که این طرح ها شامل کمک رسانی در زمینه تأمین مالی اجرای این پروژه و همچنین افزایش نرخ آمادگی خرید برق تولیدی از محل افزایش ظرفیت ایجاد شده با پروژه مدیا به میزان ۴.۵برابر نرخ آمادگی به صورت عادی است.

  •  

 

  •  


١٢:٠٦ - 1398/06/06    /    شماره : ٥٨٥٠٠٢    /    تعداد نمایش : ٤٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران