گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
مسلمانان، مساجد و تشکل های اسلامی در ایرلند

مسلمانان، مساجد و تشکل های اسلامی در ایرلند :

نخستین گروه مسلمانان در اوایل دهه ۱۹۵۰ با هدف آموزش بخصوص تحصیل در رشته پزشکی در کالج سلطنتی جراحی دوبلین به این کشور آمدند. شاید نخستین دانشجویان مسلمان از آفریقای جنوبی بودند. بعدها دانشجویانی از هند، مالزی و کشورهای حوزه خلیج فارس راهی ایرلند شدند. در دهه 70 میلادی تعدادی از دانشجویان از کشورهای الجزایر، لیبی، عربستان سعودی و مالزی برای تحصیل در رشته مهندسی هواپیما به ایرلند آمدند. تعدادی از این دانشجویان تصمیم گرفتند برای کار در ایرلند اقامت کنند. همچنین تعدادی از بازرگانان مسلمان از انگلستان به ایرلند آمده و در این کشور اقامت گزیدند و بدین تریب هسته اولیه مسلمانان مقیم در ایرلند شکل گرفت.

این جامعه طی سال ها تعداد اندکی از مسلمانان را شامل می شد. طبق آمار سال ۱۹۹۱ تعداد مسلمانان ایرلند ۳۸۷۳ نفر بیشتر نبود. اما از این سال به دلیل ورود مسلمانانی از بوسنی، سومالی و کوزوو و همچنین پناهجویان، متخصصان و کارگران از کشورهای مختلف اسلامی، تعداد مسلمانان بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافت. در حال حاضر هنوز تعداد قابل توجهی دانشجو از کشورهای مالزی، ایران، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس مشغول تحصیل در دانشگاههای ایرلند هستند.

آمارها حاکی از وجود ۲۰۰۰ دکتر مسلمان در ایرلند است. مابقی مسلمانان را بازرگانان، متخصصان، کارگران، پناهجویان، کودکان، زنان خانه دار و غیره تشکیل می دهند. همچنین تعدادی از ایرلندی ها به اسلام گرویده از سایر کشورهای اروپایی نیز تعدادی از مسلمانان برای سکونت به ایرلند آمده اند.

براساس آمار سال ۲۰۰۲ تعداد مسلمانان ۱۹۱۴۷ نفر بود، حال آن که این تعداد در سال ۲۰۰۶ با ۶۹ درصد رشد به ۳۲۵۳۹ نفر رسید (۱۹۳۷۲ مذکر و ۱۳۱۶۷ مونث) . در آن زمان کل جمعیت ایرلند ۴۲۳۹۸۴۸ نفر بود که بدین ترتیب می توان گفت که کمتر از ۰/۸ درصد جمعیت ایرلند را مسلمانان از بیش از ۴۰ ملیت دنیا تشکیل می داده اند. گفته می شود که ۵۵ درصد مسلمانان ایرلند دارای ملیت آسیایی یا آفریقایی و  حدود ۳۱ درصد آنها دارای ملیت ایرلندی می باشند.

تشکل های اسلامی در ایرلند :

در سراسر ایرلند بویژه در نواحی مختلف کشور مانند دوبلین، گالوی، لیمریک، بالی هانیس، کاوان و لترکنی مراکز فرهنگی و اسلامی و مساجد به فعالیت های عبادی، آموزشی و تبلیغی اشتغال دارند. مهم ترین آنها سه مرکز اسلامی است که در شهر دوبلین به فعالیت اشتغال دارند. در سپتامبر ۲۰۰۶سازمانی با عنوان "شورای ائمه ایرلند" شکل گرفت. ریاست این شورا که ۱۴ روحانی شیعه و سنی در آن عضویت دارند، بر عهده آقای حسین حلاوه است. آقای یحیی الحسین سمت معاونت را برعهده داشته و آقای علی سلیم دبیرکل این شوراست. مهم ترین مراکز اسلامی ایرلند به شرح ذیل می باشند:

۱- بنیاد اسلامی ایرلند (Islamic Foundation of Ireland): نخستین تشکل اسلامی در سال ۱۹۵۹ به نام "جامعه اسلامی دوبلین" (Dublin Islamic Society) در ایرلند شکل گرفت که اعضای آن را عموما دانشجویان تشکیل می دادند. بعدها نام این تشکل به "بنیاد اسلامی ایرلند" (IFI) تغییر نام داد. در آن زمان در ایرلند مسجدی وجود نداشت. دانشجویان از منازل و همچنین فضاهای اجاره ای برای برگزاری نماز جمعه و نماز عید استفاده می کردند. در سال ۱۹۷۶ اولین مسجد و مرکز اسلامی در یک ساختمان چهار طبقه در خیابان هارینگتون واقع در شهر دوبلین افتتاح گردید. یکی از حامیان مالی اصلی این طرح، پادشاه وقت عربستان سعودی (فیصل) بود. در سال ۱۹۸۱ وزارت اوقاف و امور اسلامی کویت کار پشتیبانی برای تامین امام این مسجد را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۸۳ساختمان کنونی مسجد دوبلین و مرکز اسلامی خریداری و نوسازی شد و کلیه لوازم و اثاثیه مرکز قبلی واقع در خیابان هارینگتون به خیابان South Circular Roadانتقال یافت. هم اکنون امام جماعت این مسجد شخصی به نام "یحیی الحسین" (Yayha Al Hussein) است.

از جمله فعالیت های این بنیاد شامل برگزاری نمازهای یومیه به جماعت، نماز جمعه، نمازهای عید فطر و قربان و مراسم ایام و لیالی ماه مبارک رمضان، سخنرانی به زبان انگلیسی و عربی و همچنین گردهمایی برخی زبان های آفریقایی مانند نیجریه ای، تشکیل کاروان اعزام به حج تمتع، برگزاری دوره های آموزش زبان عربی در سطوح مختلف و سایر کلاس های آموزش اسلامی می باشد.

 

۲- مرکز فرهنگی اسلامی ایرلند (Islamic Cultural Centre of Ireland): در سال ۱۹۹۲ با حمایت شیخ حمدان بن راشد آل مکتوم نائب حاکم دوبی بود که خود در انگلستان تحصیل می کرد، زمینی به وسعت ۴۰ هزار متر با هدف ساخت مدرسه ملی مسلمانان ایرلند خریداری گردید. از سال ۱۹۹۳ کار ساخت مرکز فرهنگی اسلامی (ICCI) در این زمین آغاز گردید و سرانجام در ۱۶ نوامبر ۱۹۹۶ افتتاح گردید. در مراسم افتتاحیه این مرکز، رئیس جمهور ایرلند و شیخ حمدان آل مکتوم حضور داشتند. هم اکنون کلیه هزینه های این مرکز از سوی شیخ حمدان تامین می شود. طراحی این مرکز را یک معمار ایرلندی به نام "مایکل کولینز" (Michael Collins) بر عهده داشت که در سال ۱۹۹۷ موفق به کسب جایزه "موسسه سلطنتی معماری ایرلند" گردید.

محوطه مرکز دارای چشم اندازی زیبا همراه با فضای سبز مناسب است که از دور گنبد و مناره مسجد به چشم می خورد. ساختمان مرکز از پنج بخش با کریدورهای چهارگوش متصل به هم تشکیل شده که در وسط آنها مسجد قرار دارد. بخش هایی چون سالن اجتماعات، مدرسه، فروشگاه، آشپزخانه و رستوران به عنوان بخش های جانبی مسجد محسوب می شوند. مسجد دارای سه ورودی با طاق هایی از سنگ مرمر مشکی است. محوطه داخلی مسجد در عین سادگی بسیار زیباست. از جمله چلچراغ کریستالی ساخت شهر واترفورد قالی نفیس سبز با طراحی نارنجی و کرم رنگ، و نقوش هنر اسلامی در حاشیه دیوارها، دربها، ستونها و پنجره ها و منبر و محراب زیبایی خطوط برجسته قرآنی و عبارات "لا اله الا الله" و "محمد رسوال الله" بر آن نقش بسته، برای هر بیننده ای چشم نواز است. مسجد همچنین دارای بخش فوقانی برای بانوان است که دارای بالکنی با نمای شیشه ای است. 

 

۳- مرکز اسلامی اهل البیت (Ahlul Bayt Islamic Centre): هدف از تاسیس این مرکز که به "حسینیه" نیز معروف است، ساخت یک مرکز اسلامی برای شیعیان در ایرلند بوده است. همچنین انجام خدمات اجتماعی، فرهنگی و نیازهای معنوی جمعیت شیعیان ایرلند از اهداف این مرکز می باشد.

پیشینه تاسیس حسینیه در ایرلند به دهه ۱۹۷۰ برمی گردد. در آن زمان تعداد اندکی از دانشجویان شیعه از کشورهای مختلف خاورمیانه که در "رویال کالج جراحی دوبلین" در رشته پزشکی تحصیل می کردند، مبادرت به اجاره خانه کوچکی در محله "پورتو بلو" (Portobello) در دوبلین نمودند. بعد از مدتی، به دلیل محدود بودن فضا، آنها به خانه بزرگتری در محله "راسگار" (Rathgar) نقل مکان کردند. بتدریج سایر شیعیان ساکن ایرلند از وجود این مکان مطلع شدند به طوری که این محل گنجایش لازم را برای پذیرش همه آنها نداشت و نیاز به یافتن فضای بزرگتر و بهتر برای ارائه خدمات فرهنگی اجتماعی مناسب و تامین نیازهای معنوی این جماعت کوچک ولی رو به رشد احساس گردید.

طی دهه ۱۹۹۰ شیعیان ایرلند تصمیم گرفتند یک مرکز اسلامی ویژه شیعیان را بنا نهند. آنها که به منابع محدود خود متکی بودند موفق شدند در مدتی کوتاه ساختمان حسینیه را بسازند که در سپتامبر ۱۹۹۶ رسما کار خود را آغاز نمود. با ساخت این حسینیه، امام جماعت وقت شیعیان به نام "آقای سید علی عبدالله" از شیعیان عربستان که شخصی فرهیخته و تحصیلکرده حوزه علمیه قم بود، بطور دائم در دوبلین سکونت گزید. وی در جریان سفر به مشهد مقدس دار فانی را وداع گفت و در کنار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به خاک سپرده شد. هم اکنون فرزند او "سید ابو حسن" و یکی از نوه های او به نام "سید محمد" امامت جماعت حسینیه را بر عهده دارند.

این مرکز یکی از موسسات اسلامی فعال است و همه روزه برای برگزاری نمازهای یومیه و دعای پر فیض کمیل دائر است. برگزاری نماز جمعه، مراسم شبهای ماه مبارک رمضان و دهه محرم و تاسوعا و عاشورا، برگزاری مراسم های مختلف مانند مناسبت های تولد و وفات پیامبر گرامی اسلام (ص) و اهل بیت (علیهم السلام) و سخنرانی های هفتگی در شنبه شب ها از برنامه های این مرکز است.

 

۴- جامعه مسلمانان کورک

در شهر کورک در جنوب ایرلند تعداد قابل توجهی از مسلمانان عمدتا با ملیت هندی و پاکستانی سکونت دارند. مسلمانان فاقد مکان بزرگی به عنوان مسجد می باشند و محل عبادت آنها، یک خانه است. در سال ۱۹۹۲ برای اولین بار مسلمان هندی الاصل اهل کورک به نام Moosajee Bhamjee به عنوان نماینده از حوزه انتخابیه کورک به مجلس نمایندگان ایرلند راه یافت.

 

۵- مرکز فرهنگی اسلامی المصطفی (Al-Mustafa Islamic Cultural Centre) در شهر دوبلین که امام آن، شخصی به نام "دکتر عمر القادری" (Dr. Umar Al-Qadri ) است. این مرکز در سابق معروفیت زیادی نداشت ولی هم اکنون با فعالیت های گسترده و متعدد امام جماعت این مسجد و خصوصا حضور پر رنگ وی در رسانه های گروهی و شبکه های اجتماعی جایگاه ویژه ای در بین مسلمانان اعم از اهل تسنن و تشیع پیدا نموده است.

 

۶- مجمع انجمن مسلمانان (Muslim Association Forum):

این مجمع در سال ‍۱۹۹۹ در محل بنیاد اسلامی ایرلند تاسیس شد. در سال ۲۰۰۱ به یک مرکز خیریه بمنظور تامین نیازهای آموزشی و فرهنگی مسلمانان آفریقایی تبار تبدیل گردید.  

 

۷- انجمن مسلمانان ایرلند (Muslim Association of Ireland)

مدیر اجرایی این مرکز شخصی به نام "دکتر خالد سلیمان" (Dr. Khaled Suliman) است که معروفیت آنچنانی ندارد.

 

۸- جماعت احمدیه گالوی (Ahmadiyya Muslim Community):

نخستین هدف این تشکل از سوی مسلمانان ساکن گالوی در غرب ایرلند، ساخت یک مسجد می باشد.

 

دانشجویان مسلمان در دانشگاهها:

در سراسر ایرلند چندین جامعه دانشجویان مسلمان بخصوص در دانشگاههای اصلی مانند "یو سی دی" ، "ترینیتی کالج" ، "یو سی سی" و "آر سی اس" وجود دارند. این تشکل های دانشجویی فعالیت های مختلف آموزشی (مثل برگزاری کلاس های آموزش زبان)، اجتماعی (مثل برگزاری فستیوال غذا)، فرهنگی (برگزاری اعیاد مذهبی)، امور خیریه، ورزشی و همچنین برنامه های آکادمیک (چون کنفرانس و سخنرانی و ...) انجام می دهند.

 

فدراسیون جوامع دانشجویان مسلمان (The Federation of Students Islamic societies (FOSIS)سازمانی است که در سال ۲۰۰۰ با هدف متحدسازی، خدمت رسانی و معرفی دانشجویان مسلمان در ایرلند تاسیس گردید.  

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران