گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
فیلم و سینما در ایرلند

فیلم و سینما در ایرلند

سینمای ایرلند تاریخ نسبتاً طولانی و متنوعی دارد. اولین پردۀ سینمای این کشور در آوریل سال 1896 در دوبلین ساخته شد و یک فیلم خارجی بر روی آن به نمایش درآمد. پس از آن در سال 1897 اولین فیلمی که داستان آن یک موضوع ایرلندی بود نمایش داده شد. این فیلم توسط یک شرکت خارجی ساخته شده بود و مردمی که در خیابان های اصلی شهر دوبلین راه می رفتند و وسایط نقلیه ای که از روی پل دوبلین عبور می کردند را نشان می داد.             

اولین سینمای عمومی ایرلند به نام ولتا در سال 1909 در دوبلین افتتاح شد. پس از برخورداری پایتخت از سینمای عمومی که هنوز در آن سال ها مردم دنیا با تعجب به آن نگاه می کردند. یک شرکت آمریکایی به نام کالم در سال 1910 به ایرلند آمد و در شهر کری چندین فیلم کوتاه با داستان ایرلندی را تهیه کرد. از آن پس نوعی فیلم سازی که دستمایه اصلی آن موضوعات ایرلندی بود عرضه گردید. شرکت فیلم ایرلند مهم ترین شرکت ایرلندی بود که در سال 1916 تأسیس شد و چندین فیلم کوتاه داستانی ساخت که البته تمام آن ها در جریان قیام معروف ایرلندی ها علیه انگلیسی در عید پاک از بین رفتند. فیلم طلوع فجر فیلم دیگری است که در سال 1936 در رابطه با جنگ های استقلال ایرلند ساخته شد و اولین فیلم با صدای محلی ایرلندی به شمار می رود.                                                        

در طول دهه های 1940 و 1950 « مؤسسه ملی فیلم» که اکنون مؤسسه فیلم ایرلند جایگزین آن شده، نقش مهمی را در ساخت فیلم هایی که به کمک دولت و برای اطلاع رسانی عمومی و با موضوعات بهداشت، نوسازی روستایی، کشاورزی وغیره در نظر گرفته شده بود، ایفاد کرد. پس از آن ، تأسیس تلویزیون ملی ایرلند، زمینه های آموزش و ساخت فیلم های ایرلندی را تقویت کرد. در دهۀ 1970 ، فیلم سازان مستقلی در صحنۀ سینمای ایرلند ظاهر شدند که کارهای انتقادی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مورد توجه زیادی قرار گرفت.

صنعت سینمای ایرلندی در سال های اخیر فعالیت خود را افزایش داده و اکنون بیش از هر زمان دیگری در عرصه سینمای جهان هنرنمائی می کند. فیلم های مثل تعهدات ساخته آلن پارکر در سال 1990 ، بازی فریاد  ساخته نیل جوردن در سال 1993، رباینده ساخته استیفن فریز در سال 1993، به نام پدر و پای چپ من ساخته جیم شریدان در سال 1993 و آلیس ساخته پدی بریناخ در سال 1994 ، از جمله فیلم های پر فروش و مطرح ایرلندی در سطح جهانی در ابتدای دهه 1990 بوده اند. سینمای ایرلند در طی دهه 1990 و پس از آن با فیلم های موفق و پرفروشی چون میشل کولینز (1996) خاکستر آنجلا (1999)  میان پرده (2003)، بادی که خوشه جو را می لرزاند (2006)، یک مرتبه ( 2007) و نگهبان (2011) توانست دوران بسیار پر فروغی را تجربه کند.                                                 

           دولت ایرلند نیز برای توسعه صنعت فیلم  اقدامات متعدد تشویقی را پیش گرفته است. به عنوان مثال ، برجسته ترین فیلم های ایرلندی توسط مرکز آرشیو فیلم ایرلند درکشورهای دیگر به نمایش گذاشته می شوند. در واقع یکی از وظایف اصلی مرکز، همکاری در برگزاری فستیوال های فیلم است که این وظیفه را با کمک کمیته روابط فرهنگی وزارت امور خارجه ایرلند انجام می دهد. همچنین دولت ایرلند با تسهیل و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این زمینه موجبات افزایش کمی و کیفی تولیدات فیلم های داخلی را فراهم کرده است. از سال 1999 نیز جایزه فیلم و تلویزیون ایرلند نیز بنیان گذاری شد و از سال 2003 نیز بهترین فیلم سال ایرلند انتخاب و به عوامل آن جایزه داده می شود.

بهترین فیلم های منتخب این جشنواره تا کنون عبارتند از : میان پرده (2003)، اماق (2004)، داخل در حال رقصم (2005)، بادی که خوشه جو را می لرزاند (2007)، گاراژ (2008)، گرسنه (2009)، خسوف (2010)، نگهبان (20011).

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران