گالری تصاویر
اطلاعیه ها
 ٢١:١١ - 1398/05/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
کیت‌های ایرانی تشخیص بو ساخته شد
تهران- ایرنا- کیت‌های تشخیص انواع بو به همت و تلاش محققان مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی، سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی ایران طراحی و ساخته شده است.
 ٢٢:٠٥ - 1398/05/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
المپیاد جغرافیای دانش‌آموزی و سمپاد مهارتی؛ اولین‌هایی که به بار نشست
دو پتروشیمی در صف عرضه اولیه در بورس
موفقیت علمی توسط دانشمندان ایرانی/ کسب رتبه نخست در شیمی تجزیه
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
ادیان و مذاهب

ادیان و مذاهب در ایرلند

 قانون اساسی ایرلند، آزادی فکر و اندیشه، انتخاب شغل و حرفه و انجام مراسم مذهبی، مگر در شرایطی که منافی اخلاق و نظم عمومی باشد، را محترم شمرده و تضمین کرده است. از لحاظ سیاست مذهبی حکومت، باید گفت که طبق قانون اساسی، دولت موظف به رعایت حقوق پیروان ادیان و مذاهب مختلف بوده و در این راستا نباید تبعیضی صورت گیرد. ماده 44 قانون اساسی جمهوری ایرلند اختصاص به مسائل مربوط به دین و مذاهب در کشور دارد. به طور خلاصه نکات مهم این ماده عبارتند از این که جمهوری ایرلند معتقد است عبادت و پرستش مخصوص خداوند بزرگ است. این کشور نام خداوند را محترم شمرده و برای دین و مذهب احترام قائل است. آزادی انجام فرایض و شعائر مذهبی از جمله مقررات عمومی و اخلاقی جامعه محترم هستند و کلیه شهروندان در این زمینه مورد حمایت قرار دارند. جمهوری ایرلند هرگز تحمیل مذهبی و یا تبعیض مذهبی را قبول نداشته و قوانین کشور نباید هیچ گونه تقاوتی را در مورد ادیان و مذاهب مختلف و پیروان آن ها اعمال نماید.

اگر چه اکثریت جمعیت ایرلند مسیحی هستند اما هیچ یک از ادیان به عنوان دین برتر یا دین رسمی کشور معرفی نشده است. با این حال کلیسای کاتولیک ایرلند یکی از با نفوذترین نهادهای اجتماعی این کشور به شمار می رود که علی رغم روند کاهش توجه نسل جدید به مذهب، ولی همچنان در زندگی سیاسی و اجتماعی ایرلند حضور فعال دارد. یکی از فرقه های کلیسای پروتستان ایرلند در جلسۀ شورای عمومی خود در سال 1998 در مورد افزایش بی دینی در این کشور هشدار داده و دوبلین را یکی از لامذهب ترین شهرهای اروپایی معرفی کرده است. کمیته تبلیغات این کلیسا در گزارش خود می گوید تعداد زیادی از مردم به ویژه افراد زیر چهل سال با کلیسا هیچ گونه ارتباطی ندارند.

بر اساس سرشماری سال 2006 نزدیک به 456/681/3 میلیون نفر (4/87 درصد از کل جمعیت ایرلند ) ، را پیروان مذهب کاتولیک، حدود 580/125 هزار نفر را پروتستان مذهب پیرو کلیسای مستقل پروتستانی ایرلند موسوم به کلیسای ایرلند، 546/23 هزار نفر را پیروان فرقه پرزبای ترین ، 798/20 هزار نفر را پیروان مسیحیت ارتدوکس و 160/12 هزار نفر نیز پیرو فرقه اسلوبگرا هستند. غیر از مذهب کاتولیک، سایر فرقه های مذکور بیشتر در مناطق نزدیک به سرزمین ایرلند شمالی خصوصاً در منطقه دانگال و همچنین در نواحی شرقی همچون دوبلین، کیلدر، میث و ویکلو صاحب نفوذ می باشند.

بعد از پیروان دین مسیح و مذاهب و فرقه های مختلف آن که اولین دین پرطرفدار ایرلند به شمار می رود، به ترتیب جامعه کوچک مسلمانان با 539/32 هزار نفر ، فرقه مسیحی شاهدان یهوه ( یکی از القاب خداوند در انجیل عهد عتیق) با 152/5 هزار نفر و پیروان دین یهود نیز با 930/1 هزار نفر در مراحل بعدی قرار دارند. 4 درصد دیگر جمعیت ایرلند هیچ گونه دینی را اختیار نکرده ویا دین خود را اعلام نداشته و یا آگنوستیک یعنی وجود خداوند را پذیرفته ولی ادیان را قبول ندارند و تعداد کمی هم بهایی هستند.

سازمان کلیساها در تمام جزیره ایرلند یکپارچه و واحد بوده و در واقع تجزیه سیاسی دو بخش ایرلند تأثیری بر روی تقسیمات مذهبی نداشته و از این جهت مذاهب مختلف دارای مرکزیت واحدی برای تمام جزیره می باشند و اهداف یکسانی را دنبال می کنند. لذا مقر سراسقف کلیسای کاتولیک و سرا سقف کلیسای ایرلند ( پروتستان) در شهر آرما واقع در ایرلند شمالی و مرکزیت کلیسای پروتستانی مشایخی در بلفاست قرار دارد. به طور کلی ، مهمترین مراکز دینی ایرلند عبارتند از:

1-کلیسای کاتولیک

کلیسای کاتولیک ایرلند، وابسته به کلیسای کاتولیک رم است و از نظر جغرافیایی و منطقه بندی، ایرلند را به چهار حوزه مذهبی یا سراسقف نشین شامل دوبلین، آرما، کاشل و توآم به ترتیب در مناطق شرق، شمال، جنوب و غرب جزیره ایرلند تقسیم کرده است که هر یک تحت نظر یک اسقف اعظم (سراسقف) اداره می شوند. هر یک از این مناطق چهارگانه از بخش های کوچک تری به نام اسقف نشین تشکیل شده و هر یک از آن ها تعدادی از کلیساهای محلی را زیر پوشش دارند. در مجموع 27 اسقف نشین در کل ایرلند وجود دارد. اسقف اعظم منطقه آرما نسبت به اسقف های اعظم سه منطقه دیگر ارشدیت داشته و به طور معمول درجه مذهبی وی کاردینال است و به عنوان رئیس کلیسای کاتولیک جزیره ایرلند برگزیده می شود. قلمرو فعلی اسقف های فوق از قرن دوازدهم به همین شکل باقی مانده و حتی پس از تغییر در تقسیمات سیاسی که به دنبال کسب استقلال ایرلند و جدا شدن ایرلند شمالی ایجاد گردید، تغییر نیافته است.

مجموع جمعیت کاتولیک مذهب کل جزیره ایرلند حدود 456/361/3 میلیون نفر (4/87 درصد از کل جمعیت ایرلند)، است که در قالب 1300 حوزه کلیسایی که نوعی تقسیم بندی بر حسب تقسیمات کلیسائی و مذهبی است به نیایش ها و مراسم مذهبی خود می پردازند. میزان توجه به فرایض مذهبی در میان کاتولیک های ایرلند یکی از بالاترین نرخ ها را در سراسر جهان دارا است. حدود 000/20 زن و مرد با درجات مختلف مذهبی شامل کشیش، برادر و راهبه در ایرلند فعالیت دارند. کلیسای کاتولیک ایرلند مشارکت فعال و مؤثری در بخش های آموزشی و بهداشتی این کشور دارد. این مشارکت ابتدا به عنوان کمک به افراد بی بضاعت آغاز شد ولی به تدریج و به طور چشمگیری به سایر زمینه های اجتماعی نیز تعمیم داده شد. این کلیسا در بسیاری از زمینه های آموزشی و تأمین خدمات اجتماعی با آژانس ها و سازمان های دولتی همکاری دارد. کلیسای کاتولیک ایرلند حوزه فعالیت خود را به ایرلند محدود نکرده و با اعزام مبلغین مذهبی خود به بسیاری از کشورها در اشاعه تعالیم مسیحیت نقش مهمی به عهده دارد.

2- کلیسای ایرلند

این کلیسا یکی دیگر از فرقه های پروتستان است که اصلاحات جدیدی در تعالیم مسیح صورت داده وتأکید فراوانی روی نقش و اعتبار کتاب مقدس در زندگی مسیحیان دارد. کلیسای مذکور دارای 558 شعبه محلی است که در قالب 21 ناحیه کوچک فعالیت می کنند. هر یک از این نواحی بیست و یک گانه پرزبی تری نامیده شده و تحت نظر 5 شورای منطقه ای دسته بندی شده و به فعالیت می پردازند. این گروه ها همگی عضو مجمع عمومی کشیش ها و ریش سفیدان که کار تعیین خط مشی کلیسا و تصمیم گیری در رابطه با سیاست های کلیسا را به عهده دارد، می باشند. مجمع فوق سالی یک بار تشکیل می شود و توسط رئیس انجمن روحانیون که برای یک دوره یک ساله انتخابات می شود،اداره می گردد. ریش سفیدان در واقع نماینده کلیسای محله خود هستند، مسئول امور معنوی و روحانی اعضای همان کلیسا به حساب می آیند. برابر اصلاحاتی که در این فرقه ایجاد شده از دهه 1950 زنان نیز می توانند به مقام کشیشی نایل شوند.

4- کلیسای اسلوبگرا

منشأ این کلیسا به یکی از خطبای انجیلی به نام جان وسیلی بر می گردد که به مناسبت های مختلفی در قرن هیجدهم از ایرلند دیدن کرده بود. این کلیسا اگر چه پیوند نزدیکی با کلیسای اسلوبگرای انگلیس دارد یک واحد مستقل است که رئیس و دبیرخانه مجزایی برای خود دارد. این فرقه مذهبی در ایرلند 240 کلیسای محلی دارد که در قالب 77 ناحیه و این نواحی در 8 منطقه فعالیت دارند. کلیسای اسلوبگرای ایرلند 130 کشیش ارشد و 60 هزار پیرو دارد که 90 درصد آنان در ایرلند شمالی متمرکز می باشند. شرکت در فعالیت های اجتماعی از اهم وظایف این کلیسا به شمار می رود که کمک و یاری رسانی به افراد سالخورده ، تهیدست و نیازمند از جمله مهم ترین فعالیت آن ها است.

5- مسلمانان و جامعه اسلامی ایرلند

بر اساس آخرین آمار و ارقام منتشر شده در سال 2006 جمعیت مسلمانان ایرلند بالغ بر 539/32 هزار نفر است که در مقایسه با جمعیت 147/19 هزار نفری سال 2002 یک رشد 69 درصدی را نشان می دهد. به طور کلی، مسلمانان مقیم ایرلند اتباع کشورهای ایران، هند، پاکستان، کشورهای عربی و  آفریقایی هستند و اکثراً برای تحصیل و یا اشتغال به ایرلند آمده و در این کشور ساکن شده اند. در اواخر دهه 90 تعداد قابل توجهی از اتباع کشورهای اسلامی به ویژه عراق و الجزیره به ایرلند عزیمت کرده و به این کشور پناهنده شده اند. تعداد مسلمانان ایرلندی الاصل معدود است و عمدتاً شامل کسانی است که به واسطه ازدواج به اسلام مشرف شده اند. به این تعداد باید دانشجویان مسلمانی که از کشورهای مختلف در ایرلند مشغول به تحصیل هستند را نیز اضافه کرد که آمار دقیقی از تعداد آنان در دست نیست.

 ایرلند دارای شش مسجد در شهرهای دوبلین، گالوی، کرک، بلفاست و بالی هانس است که فعال ترین آن در دوبلین و به نام مرکز اسلامی دوبلین است. اولین مسجد ایرلند در سال 1976 تأسیس شد و در سال 1983 با استقبال و کمک مالی مسلمانان و برخی کشورهای اسلامی ساختمان قدیمی یک کلیسا خریداری و مسجد مزبور به آنجا منتقل گردید. در سال 1996 نیز مجتمع جدیدی شامل مسجد، مدرسه، کتابخانه، سالن ورزشی، فروشگاه و رستوران به عنوان مرکز اسلامی دوبلین به همت مسلمانان ساخته شد که توسط خانم مری رابینسون رئیس جمهوری وقت ایرلند افتتاح گردید. نماز جمعه دوبلین هر هفته در این محل برگزار و خطبه های آن معمولاً به زبان های عربی و انگلیسی ایراد می شود. در این مراسم عمدتاً مسائل عبادی و عقیدتی و در مواردی هم موضوعات سیاسی جهان اسلام  به طور اجمال مطرح می گردد.

علاوه بر فعالیت های فوق، مدرسه اسلامی دوبلین نیز از سال 1990 آغاز به کار کرده و از سال 1993 به صورت رسمی و به عنوان اولین مدرسه اسلامی تحت پوشش دولت ایرلند توسط خانم مری رابینسون افتتاح گردید. این مدرسه در حال حاضر با حدود 150 دانش آموز تا مقطع ششم ابتدایی فعالیت دارد و از معدود مدارس اسلامی موجود در اروپا است. برخی دیگر از اهم فعالیت های مرکز عبارت هستند از :

1. اقامه نمازهای پنج گانه

2. برپایی کلاس های عقاید اسلامی، قرائت قرآن و تدریس تاریخ اسلام

3. تشکیل کلاس های آموزش زبان عربی

4. تشکیل کلاس های آموزش زبان های عربی و انگلیسی

5. انتشار دو خبر نامه به زبان های عربی و انگلیسی

6. جاری ساختن صیغه عقد

7. تهیه مواد غذایی حلال

8. ایراد سخنرانی در خصوص اسلام در دانشگاه ها و سازمان های فرهنگی، بنا به دعوت مجامع ایرلندی

9. برپایی سخنرانی در ایام ماه مبارک رمضان و سحر و افطار

علاوه بر مرکز اسلامی دوبلین، مرکز دیگری به نام حسینیه اهل البیت محل برگزاری مراسم شیعیان مقیم دوبلین است که به صورت هفتگی و در مناسبت های ویژه دایر است. در این حسینیه نیز نماز جمعه شیعیان بر پا می شود و فعالیت های مشابه به مرکز اسلامی اما در سطح محدودتر دارد. در سال های اخیر با توجه به رشد جمعیت مسلمان ، مراکز جدیدی چون مرکز اسلامی کورک در شهر کورک، جماعت اسلامی الحمدیه، شورای امامان ایرلندی و مرکز فرهنگی _ اسلامی المصطفی در دوبلین افتتاح شده که موجب تقویت بیشتر فعالیت های دینی و اجتماعی جامعه مسلمانان ایرلند شده است.

6- یهودیان ایرلند

اکثر یهودیان مقیم ایرلند اواخر قرن نوزدهم از لیتوانی به ایرلند مهاجرت کردند. شمار یهودیان مقیم ایرلند از رقم 5000 نفر در دهه 1930 اکنون به حدود 930/1 هزار نفر کاهش یافته که اکثر آنان را افراد سالخورده تشکیل می دهند. علاوه بر این تعداد، حدود 200 نفر هم که اکثراً بالای 50 سال سن دارند در ایرلند شمالی زندگی می کنند. به این ترتیب در کل جزیره ایرلند حداکثر 2000 نفر یهودی ایرلندی وجود دارد که اکثر آنان در دوبلین اقامت دارند. بسیاری از جوانان یهودی در دهه های  گذشته راهی اسرائیل و یا کشورهای دیگر اروپایی شده اند که این امر در پایین آوردن تعداد پیروان این دین در ایرلند تأثیر بسیاری داشته است. البته همین تعداد کم نیز همچون یهودیان سایر نقاط دنیا از تشکیلات منسجم و نسبتاً با نفوذی نظیر جامعه یهودیان ایرلندی برخوردار بوده اند و از این طریق منافع مورد نظر خود را دنبال می کنند. َ

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران