گالری تصاویر
اطلاعیه ها
سالروز ضربت خوردن و شهادت امیر المومنین علی (ع) بر همه مسلمانان تسلیت باد.
انا انزلناه فی لیلة مبارکة انا کنا منذرین فیها یفرق کل امر حکیم؛
 ٢١:١١ - 1398/03/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
تحریم؛ ابزار بازارسازی برای نفت آمریکا
تهران-ایرنا- آمریکا با تکیه بر تولید نفت‌ غیر‌متعارف خود در تلاش است تا به صادرکننده نفت تبدیل شود بنابراین لازم است تا برای نفت خود بازارهای جدیدی تعریف کند اما از آنجا که تقاضای انرژی جهان رشد چندانی ندارد، با تحریم تولیدکنندگان نفت به دنبال بازارسازی برای نفت خود است.
 ٢١:٢٢ - 1398/02/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
ایران در کنوانسیون جهانی تنوع زیستی نقش پررنگ تری خواهد داشت
اتصال ریلی چابهاربه مشهد ازبرنامه های وزارت راه است
دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس موزه چستر بیتی دوبلین
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اقتصاد ایرلند و روابط با جمهوری اسلامی ایران

باسمه تعالی

اقتصاد ایرلند و روابط با جمهوری اسلامی ایران

ساختار اقتصادی ایرلند:

ایرلند از دهه ۱۹۸۰ به تدریج مسیر خود را  از یک اقتصاد متکی بر کشاورزی به سمت یک اقتصاد مدرن با محوریت صادرات و با تمرکز بر صنایع فناوری پیشرفته و خدمات تغییر داد. رشد اقتصادی ایرلند از اوایل دهه ۱۹۹۰ به حدی سرعت گرفت که اصطلاح ببرهای سلتیک (همانند ببرهای آسیا) برآن نهاده شد.

با توجه به صادرات محور بودن اقتصاد ایرلند، دستگاه دیپلماسی ایرلند نیز کاملا ًدر خدمت اقتصاد و تجارت این کشور قرار گرفته است و به همین دلیل در سال۲۰۱۱ وزارت امورخارجه این کشور به «وزارت امور خارجه و تجارت» تغییر نام داد . اساس روابط خارجی این کشور بر اساس سه شاخص گسترش تجارت، جذب سرمایه خارجی و جذب گردشگر  تعریف  شده و این کشور حداکثر تلاش را برای افزایش این سه رکن کلیدی انجام می دهد.

ایرلند در سال ۲۰۰۲ به همراه ۱۱ کشور دیگر اتحادیه اروپایی به حوزه پولی یورو پیوست و از آن پس سیاست های پولی این کشور توسط بانک مرکزی اروپا تعیین می گردد.

میانگین رشد اقتصادی ایرلند از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ همواره ۶ درصد بود اما با پدیدار شدن علائم بحران مالی جهانی این کشور در سال ۲۰۰۸ وارد دوران رکود گردید که اقتصاد ایرلند و رفاه و زندگی مردم را به شدت متأثر از خود کرد.

در سال ۲۰۰۹ دولت با هدف تثبیت اوضاع بخش بانکی کشور و جلوگیری از گسترش بحران، آژانس مدیریت دارایی های ملی (NAMA) را ایجاد کرد تا به موجب آن بتواند ضمن فروش برخی از داراییهای دولتی و خصوصی سازی آنها، مشکل دارایی های تجاری و وام های توسعه ای بانک ها را مدیریت و حل و فصل نماید. ایرلند در ابتدای سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که از دوره اقتصاد ریاضتی و بحران مالی خارج شده است. تمامی شواهد موجود نیز حاکی از ورود  این کشور به دوره جدید رونق اقتصادی داشت. با اعلام بودجه سال ۲۰۱۵ و علائم مشهود کاهش مالیات و توجه بیشتر به رفاه مردم، پس از ۷ سال عملاً ایرلند وارد دوره جدیدی از رونق و بهبود اقتصادی گردید. با توجه به درآمد اضافی دولت در سال 2015  ( حدود 1.4 میلیارد یورو) روند کاهش بیشتر مالیات و افزایش هزینه های عمومی در بودجه از سال 2016 تا هم اکنون (بودجه سال 2019) همچنان ادامه یافته است. 

اقتصاد صادرات محور ایرلند به خاطر درهم تنیدگی های اقتصادی زیادی که با امریکا و بریتانیا دارد توانسته است در مقابل بدترین شرایط اقتصادی در اروپا تا حد قابل ملاحظه ای مصون باشد. حجم بالای صادرات ایرلند به امریکا و بریتانیا و میزان بالای تعاملات اقتصادی بین آنها سهم زیادی در دور ماندن این کشور از مصائب و مشکلات اقتصادی که اتحادیه اروپا در اواخر دهه ۲۰۰۰  و اوایل دهه ۲۰۱۰ با آن دست و پنجه نرم می کرد، داشته است.

علاوه بر این، در طول دو دهه گذشته ایرلند به خاطر قانون سهل گیرانه مالیات بر شرکت های خود و برقراری نرخ پائین مالیاتی  ۵ /۱۲درصد برای شرکت ها که پایین تر از امریکا و سایر نقاط اروپاست توانست بسیاری از شرکت های بزرگ چند ملیتی از جمله اینتل، مایکروسافت، گوگل، فیس بوک و اَپل را ترغیب به تأسیس شعبه خود در ایرلند نماید. این مزیت موجی از سرمایه گذاری، اشتغال و درآمدهای ناشی از حضور شرکت ها را عاید ایرلند کرد و این کشور را قادر ساخت تا در شرایط نامساعد دوره ریاضت اقتصادی از رشد متعادل بالای دو درصد برخوردار باشد. البته این سیاست ایرلند موجب نارضایتی برخی از کشورهای اروپایی شده بنحویکه آنها سعی دارند تا در قبال حمایت از ایرلند در مذاکرات برگزیت، این کشور را وادار به تغییر سیاست های مالیاتی خود نمایند. امری که تا کنون ایرلند در مقابل آن مقاومت نموده زیرا تصور می کند که خسارات ناشی از تغییر سیاست مالیاتی، کمتر از برگزیت نخواهد بود. ایرلند در سه سال گذشته منتهی به سال 2019 از رشد اقتصادی چشمگیری (در حدود 7 درصد) برخوردار بوده و این امر موقعیت ویژه ای به پتانسیل اقتصادی این کشور بخشیده است.

برگزیت:

برگزاری رفراندم برگزیت در سال 2016 در بریتانیا و رای 52 درصدی و غیر منتظره مردم این کشور به جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، بزرگترین تحول تاریخی ایرلند بشمار می رود بنحویکه تمام ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی این کشور را متاثر نموده است. روند مذاکرات بریتانیا و اتحادیه اروپا طی دو سال گذشته و اختلاف نظر طرفین و پیچیدگی های مربوط به آن، سردرگمی و اختلاف نظر جدی رهبران و احزاب سیاسی در انگلستان، عدم پایبندی دولت محافظه کار انگلیس به برخی از تعهدات داده شده و عدم قطعیت تصمیمات گذشته در خصوص وضعیت مرزی میان دو ایرلند و متاثر شدن موافقتنامه جمعه نیک از موضوع برگزیت، جملگی آینده وضعیت اقتصادی در ایرلند را تحت الشعاع قرار داده بنحویکه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون عقد قرارداد می تواند میزان رشد اقتصادی این کشور را به نصف نیز کاهش دهد.

رشد اقتصادی ایرلند:

آمار بررسی وضعیت اقتصادی سال 2017 منتشره از سوی مرکز آمار ایرلند نشان می دهد که رشد اقتصادی بالای 6 درصد بوده که برای چهارمین سال متوالی بالاترین رشد اقتصادی در میان کشورهای اروپایی محسوب می شود.

تولید ناخالص داخلی:

ایرلند در چهار سال گذشته دارای بیشترین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) ایرلند در بین کشورهای اروپایی بوده است. براساس ارزیابی های انجام شده ایرلند حداقل تا 5 سال آینده (تا 2022) از سریع ترین رشد اقتصادی در میان کشورهای اتحادیه برخوردار خواهد بود. مجموع ارزش GDPایرلند در سال 2016 برابر با 295 میلیارد یورو بوده است. که نسبت به دوره مشابه در سال 2015 به میزان 5.2 درصد رشد داشته است. براساس پیش بینی کمیسیون اروپایی، رشد GDPایرلند در سال 2017 همچنان ادامه یافته و به 6 درصد می رسد. میزان رشد GDPایرلند در سال 2016 بیش از سه برابر بیشتر از میانگین رشد اقتصادی 1.7 درصدی  منطقه پولی یورو بوده و یک رکورد تاریخی به شمار می رود.

شاخص توسعه یافتگی:

 براساس گزارش سازمان ملل متحد، ایرلند در اوایل دهه 2010 به عنوان هفتمین کشور توسعه یافته جهان رده بندی شده بود که با توجه به پشت سر گذاشتن بحران مالی و رونق اقتصادی مجدد، اکنون و در سال 2017 به عنوان ششمین کشور توسعه یافته جهان شناخته می شود.

سهم بخش های سه گانه در تولید ناخالص داخلی ایرلند:

بخش خدمات با 73 درصد، بیشترین سهم GDPرا به خود اختصاص داده است و پس از آن بخش های صنعت (25 درصد) و کشاورزی (2 درصد) قرار دارند.

خدمات:سهم بخش خدمات در تولید ناخالص داخلی ایرلند 73 درصد بوده که بیش از 75 درصد از کل نیروهای شاغل این کشور ( که جمعا بیش از ۲/۱ میلیون نفر می باشد) را در بر می گیرد.

صنعت:بخش صنعت 25 درصد GDPایرلند را تشکیل می‌دهد و در زمینه‌های فراوری مواد غذایی، تولید انواع نوشیدنی، مهندسی، تجهیزات کامپیوتری، نساجی، پوشاک، مواد شیمیایی و دارو متمرکز می باشد.

کشاورزی:در حال حاضر کشاورزی و دامداری ۲ درصد GDPایرلند را دربرمی گیرد که عمده فعالیتهای آن در تولید دام، گوشت قرمز، محصولات لبنی، جو، یونجه، سیلاژ (خوراک دام) و گندم است. رفع ممنوعیت واردات گوشت گاو به امریکا ناشی از بیماری جنون گاوی پس از ۱۵ سال، چشم انداز مناسبی را صنعت دام و گوشت این کشور از سال ۲۰۱۵ به بعد ایجاد کرده است. اما در مقابل، وقوع برگزیت و تبعات احتمالی آن بر بازار بزرگ محصولات دامی، لبنی و کشاورزی ایرلند در آن کشور نگرانی های جدی را برای این کشور ایجاد کرده است. این بخش از بالاترین ضریب ریسک در پسابرگزیت برخوردار است.

خلاصه ای از روابط اقتصادی دو جانبه ایران و ایرلند:

امضای موافقتنامه برجام و تاثیرات مثبت ناشی از آن، فضای جدیدی در عرصه روابط اقتصادی و بین المللی ایران ایجاد نمود. براساس آخرین آمار و ارقام منتشر شده از سوی مرکز آمار ایرلند وضعیت تجارت خارجی ایرلند با ایران در سال 2017 به بیش از دو برابر (147 میلیون یورو) در مقایسه با سال 2016 افزایش یافت.

 

لیست اقلام صادراتی ایرلند به ایران طی سال 2017

 

 

نام کالای صادراتی ایرلند به ایران

ارزش به یورو (بر مبنای هزار)

وزن حجمی کالا (تن)

1

گوشت

20

26

2

مواد لبنی

10182

2207

3

سبزیجات و میوه

798

495

4

قهوه و چای و ادویه

22

2

5

خوراک دام

331

72

6

مواد خوراکی متفرقه

101

37

7

کود شیمیایی، ذغال سنگ و غیره

115

29

8

گوشت خام و مواد سبزیجات

41

4

9

مواد مربوط به تهیه نوشابه

13

68

10

مواد شیمیایی ارگانیک

839

391

11

مواد شیمیایی غیر ارگانیک

397

15

12

مواد مربوط به دباغی و رنگرزی

702

46

13

تولیدات دارویی

25834

250

14

مواد روغنی، عطریات و وسایل بهداشتی

22254

2396

15

مواد پلاستیکی

2

0

16

مواد شیمیایی

8323

2294

17

چرم و تولیدات مربوط به آن

2

0

18

کاغذ

4

0

19

پارچه و الیاف

79

19

20

تولیدات معدنی غیر فلزی

1

0

21

تولیدات معدنی فلزی

233

4

22

ماشین های صنعتی

175

59

23

ماشین های بزرگ صنعتی

70424

9345

24

ماشین های اداری، دفتری و کامپیوتر

156

0

25

وسایل صوتی و ارتباطی

14

0

26

ماشین های برقی و لوازم و تجهیزات آن

44

0

27

لوازم سفر مانند کیف دستی و ..

1

0

28

البسه

38

1

29

کفش

2

0

30

لوازم و ماشین آلات علمی و فنی مربوط به کنترل و هدایت

55

0

31

لوازم و تجهیزات عکاسی

3

0

32

تولیدات متفرقه

2007

0

33

سایر کالاهایی که در لیست قرار نمی گیرند

7

2

 

 

صادرات ایران به ایرلند:

میزان صادرات ایران به ایرلند در سال 2017 بالغ بر 3510000 یورو و به وزن 26898 تن بوده است. مهمترین اقلام آن عبارتند از:سبزیجات، میوه، شکر، عسل، نوشابه، مواد پلاستیکی، پارچه و الیاف. بنظر می رسد که با توجه به محدودیتهای موجود، بخش قابل توجهی از روابط اقتصادی دوجانبه از طریق کشورهای ثالث (مانند امارات متحده عربی) و یا شرکتهای ثالث و واسطه صورت می گیرد و در آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایرلند درج نمی گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
   دانلود : ravabet_ir_ie.docx           حجم فایل 23 KB
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران