گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > امکان افزایش ظرفیت تولید مجتمع‌های پتروشیمی


  چاپ        ارسال به دوست

امکان افزایش ظرفیت تولید مجتمع‌های پتروشیمی

تهران- ایرنا- همزمان با افزایش ظرفیت جذب اتان در چند مجتمع پتروشیمی، امکان افزایش تولید در سال جاری و نیز سالهای آینده فراهم خواهد شد.

‌شرکت ملی صنایع پتروشیمی روز دوشنبه اعلام کرد، همزمان با تولیدی شدن فاز نخست پتروشیمی بوشهر در سال جاری و همچنین وارد مدار تولید شدن پالایش پارسیان سپهر در سال ۹۹، روند افزایش تولید در ۲سال آینده در مجتمع‌های پتروشیمی مروارید، آریا ساسول، کاویان و جم امکانپذیر خواهد شد.

قدرت االه فرج پور، مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره امکان افزایش تولید مجتمع‌های تولیدی با توجه به افزایش تأمین خوراک آنها اظهار کرد: امکان افزایش تولید اتیلن و زنجیره تولید مربوط به آن در سال جاری و نیز سال‌های آتی با توجه به پروژه‌های افزایش ظرفیت مجتمع‌های پتروشیمی مروارید، آریاساسول، کاویان و جم امکانپذیر خواهد شد و افزون بر آنها ارسال محصولات مایع پارسیان سپهر به مجتمع‌های پتروشیمی ایلام و امیر کبیر نیز می‌تواند به منظور رفع کمبود احتمالی خوراک مؤثر واقع شود.

وی یادآور شد: امکان تأمین خوراک مورد نیاز برای مجتمع‌های تولیدی با توجه به مازاد اتان موجود در کشور برنامه ریزی شده است و مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

طرح استحصال اتان و هیدروکربن‌های سنگین‌تر شرکت پالایش پارسیان سپهر به منظور استحصال اتان از گازهای خروجی پالایشگاه گاز پارسیان با آبگیری گازهای یادشده در منطقه مُهر و جداسازی متان و سپس انتقال باقیمانده گازها از طریق خط لوله به عسلویه، جهت تفکیک اتان (و تزریق به خط خوراک) و ارسال محصولات پروپان، بوتان و+C5 به مخازن ذخیره در زمینی به مساحت ۳۰هکتار واقع در شهرستان مُهر استان فارس و ۲۳هکتار در عسلویه در بهمن ماه ۱۳۹۳آغاز به کار کرد.
طرح فوق دارای واحدهای فرایندی، پست و خط انتقال برق، مخازن صادراتی، خط لوله انتقال+C2 و واحد سرویس‌های جانبی است. بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تاریخ بهره برداری از این طرح سال ۱۳۹۹برآورد می‌شود.
همچنین پتروشیمی بوشهر در فاز ۲عسلویه در زمینی به مساحت ۶۲هکتار اجرا می‌شود. فاز نخست پتروشیمی بوشهر نیز بر اساس برنامه ریزی های انجام شده امسال به بهره برداری خواهد رسید و واحد شیرین سازی و بازیابی اتان تولید خود را به طور آزمایشی از چندی قبل آغاز کرده‌اند.

 


١٧:١٨ - 1398/04/20    /    شماره : ٥٧٩٢٤٠    /    تعداد نمایش : ٣١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران