گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی

تهران- ایرنا- برنامه های جدید دولت در زمینه مسکن و همچنین ثبات و کاهش نرخ‌ها در بازار مسکن مورد توجه و بررسی در رسانه های داخلی قرارگرفته است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ بررسی امروز شنبه ۹شهریور رسانه های داخلی نشان می دهد که رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب به وعده های جدید "محمد اسلامی"، وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تحویل ۲ساله مسکن به گروه های هدف اشاره کرده و رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا به انتقاد از هشدار کارشناسان نسبت به تبعات طرح مسکن مشارکتی دولت، اشاره کرده اند.

تغییرات قیمت در بازار مسکن و کاهش نرخ‌ها در این زمینه نیز مورد توجه رسانه های داخلی قرار گرفته است. رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب در این خصوص معتقدند: در همه مناطق خرید و فروش آپارتمان کاهش پیدا کرده اما در «نوسان قیمت» جهت تغییرات متفاوت بوده است.

وعده های جدید وزیر راه درخصوص مسکن؛ تغییرات در بازار مسکن؛ کاهش ۲۰درصدی قیمت مسکن؛ وام ساخت به مناطق سیل‌زده؛ از دیگر محورهای مورد بررسی در این رسانه ها است.

همچنین رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا نیز آورده اند: ثبات و کاهش نرخ‌ها در بازارهای ارز، خودرو، سکه و طلا کم‌کم در حال سرایت به بازار مسکن است.

این رسانه ها در زمینه مسکن به مطالب دیگری همچون انتقاد از عملکرد دولت درخصوص ساخت مسکن به شیوه مشارکتی؛ ثبات و کاهش نرخ‌ها در بازار مسکن؛ کلاه برداری از خریداران مسکن مهر؛  آغاز ساخت ۵۳۷۸واحد مسکونی برای حاشیه‌نشینان خراسان رضوی؛ اشاره کرده اند.

رسانه های اصلاح طلب

وعده های جدید وزیر راه درخصوص مسکن

عصر ایران در مطلبی آورده است: تولید و عرضه مسکن با تکیه بر بخش خصوصی و تسهیلگری دولت، برنامه این بخش برای دو سال آینده است. در این دو سال ۹۰۰هزار واحد شامل ۵۰۰هزار مسکن مهر باقیمانده و ۴۰۰هزار مسکن در قالب طرح «اقدام ملی» است. برنامه ۲ساله تولید و عرضه مسکن روز پنجم شهریور در مراسمی با حضور رئیس‌جمهوری با شروع ساخت ۱۱۰هزار واحد مسکونی روی اراضی دولتی به اجرا درآمد.

به گزارش این رسانه نقل از ایسنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «ایران» با تأکید بر اینکه مسکن‌های جدید تا ۲سال دیگر تکمیل و به متقاضیان عرضه می‌شود، هدف از ساخت و سازهای جدید را دسترسی گروه‌های هدف به مسکن مناسب بر اساس حمایت‌های مالی و در قالب تسهیلات حمایتی عنوان کرد.

 تغییرات در بازار مسکن

-دنیای اقتصاد در مطلبی با طرح سوال مبنی بر "معاملات املاک ۲۲منطقه در ماه عقبگرد قیمتی چه تغییراتی را تجربه کرد؟" آورده است: پنج منطقه تهران در ماه «عقبگرد قیمت مسکن» باز هم تورم ملکی مثبت را تجربه کرد. جزئیات تغییر متغیرهای کلیدی بازار مسکن پایتخت در میانه تابستان نشان می‌دهد اگر چه رفتار ملکی مناطق ۲۲گانه در «حجم معاملات» یکسان بوده و در همه مناطق خرید و فروش آپارتمان کاهش پیدا کرده اما در «نوسان قیمت» جهت تغییرات متفاوت بوده است. هم‌اکنون در ۱۳منطقه تهران، انجماد حداکثری در معاملات خرید مسکن برقرار است که در این میان، منطقه ۲۲رتبه اول را دارد. بیشترین افت قیمت در منطقه لوکس شهر است.

۱۳منطقه منجمد تهران در بازار معاملات مسکن شناسایی شد. تازه‌ترین گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حاکی از این است که حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در مرداد نسبت به تیرماه در ۱۳منطقه از ۲۲منطقه شهر تهران با ریزش شدید بیش از ۳۰درصدی روبه‌رو شده و تعداد آپارتمان‌های فروخته‌شده در ۹منطقه شهر نیز یک رقمی شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، ماه میانی تابستان را می‌توان از این جهت که قیمت مسکن پس از ۴۵ماه متوالی، با تغییرات منفی روبه‌رو شد، ماه عقبگرد قیمتی نامید. در مرداد ماه امسال تعداد معاملات مسکن به سطح فوق‌العاده پایین ۲۹۰۰فقره رسید که نه تنها برای یک ماه عادی بی‌سابقه است، بلکه حتی در سال‌های اخیر در ماه‌های نیمه‌تعطیل فروردین نیز حجم معاملات عموما به زیر ۳۵۰۰فقره تنزل پیدا نکرده است.

- همچنین خبر گزاری ایسنا در مطلبی نوشت: در شرایطی که خردادماه سال جاری قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان در آگهی‌ها به بالاترین حد خود رسیده بود، هم اکنون نرخها در تمام نقاط تهران ۱۰تا ۲۰درصد کاهش یافته است.

به دنبال ایجاد آرامش نسبی در بازار ارز، کاهش قیمت پیشنهادی واحدهای مسکونی از اوایل تیرماه امسال آغاز شد. هم اکنون دیگر از نرخ‌های نجومی در دفاتر املاک خبری نیست. در سایت‌های فروش ملک نیز قیمت‌ها به طور محسوسی کاهش یافته است. مشاهدات نشان می‌دهد قیمت‌ها ۱۰تا ۲۰درصد پایین آمده و این موضوع در برخی واحدهای بزرگ متراژ و لوکس به بیش از این ارقام می‌رسد.

چرخش انتظارات تورمی در بازار مسکن از اوایل تیرماه خود را نشان داد و بعد از ۲۷ماه پرتلاطم، سرانجام خریداران دست بالا را پیدا کردند. هم اکنون نبض خرید و فروش متوقف شده و آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی در مردادماه افت ۷۳درصدی معاملات مسکن در پایتخت را نشان می‌دهد. در ماه مورد اشاره تنها ۳۳۰۰واحد مسکونی در تهران معامله شد که در شش سال اخیر بی سابقه بوده و حتی از ماه‌های فروردین نیمه تعطیل نیز کمتر بود.

وام ساخت به مناطق سیل‌زده

به گزارش تارنمای تابناک رئیس بنیاد مسکن کشور خبر از پرداخت ۴۰۰میلیاردتومان وام ساخت به مناطق سیل‌زده، داد. رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: ۴۰۰میلیارد تومان تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی سیل‌زده در لرستان پرداخت شده است. تابش در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: پرداخت مرحله دوم تسهیلات واحدهای تعمیری آغاز شده است. وی تصریح کرد: تعمیر ۱۴هزار و ۸۰۰واحد سیل‌زده در لرستان پایان یافته است. رئیس بنیاد مسکن کشور خاطرنشان کرد: در مرحله نخست پرداخت تسهیلات مناطق سیل ‌ زده لرستان ۷۸۰۰واحد احداثی مصوب شد که ۶۵۰۰واحد با بانک‌های عامل معرفی و عملیات ساختمانی آنها شروع شده است.

تابش اضافه کرد: از ۸۰۰میلیارد تومان تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی سیل‌زده در لرستان تاکنون ۴۰۰میلیارد تومان پرداخت شده است.

رسانه های اصولگرا

 انتقاد از عملکرد دولت درخصوص ساخت مسکن به شیوه مشارکتی

روزنامه کیهان در مطلبی با عنوان "هشدار کارشناسان نسبت به تبعات طرح مسکن مشارکتی دولت" نوشت: برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان مسکن، نسبت به تبعات طرح دولت موسوم به اقدام ملی یا همان ساخت مسکن به شیوه مشارکتی هشدار دادند.

۵شهریور ماه، پس از گذشت شش سال از دولت تدبیرو امید، بالاخره ساخت مسکن در دستور کار قرار گرفت و عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی با حضور رئیس‌جمهور آغاز شد. طرح اقدام ملی ساخت مسکن، با هدف ساخت ۴۰۰هزار واحد مسکونی تا پایان سال ۱۴۰۰، در برنامه وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

واگذاری مالکیت تعداد زیادی واحد مسکونی به انبوه‌ساز، فضای سوداگری فراوانی به وجود می‌آورد. چرا که انبوه‌ساز می‌تواند با احتکار واحدهای تکمیل شده در دوران رکود و فروش در دوران جهش قیمت‌ها دست به سوداگری در پروژه بزند. ...در حالی دولت، اصرار به استفاده از شیوۀ مسکن مشارکتی در طرح اقدام ملی دارد که انتقاداتی از سمت برخی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به این طرح وارد شده است. در همین راستا هادی بهادری، نائب رئیس‌کمیسیون عمران مجلس، با بیان این نکته که در طرح اقدام ملی تنها عرضه مسکن لحاظ شده است، گفت: متاسفانه دولت در بحث سوداگری نگاه منفعلانه دارد. به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی، تمرکز خود را تنها بر روی افزایش عرضه گذاشته است. ...همچنین علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با انتقاد از روش احداث مسکن به شیوه مشارکتی افزود: وقتی شما قرارداد مشارکتی می‌بندید، عملا زمین در دست طرف مشارکت (شریک دولت) حبس می‌شود، هیچ تضمینی برای اتمام به موقع این پروژه از سوی طرف مشارکت وجود ندارد.

ثبات و کاهش نرخ‌ها در بازار مسکن

"تخفیف به خریدار واقعی ملک" عنوان مطلبی است که در روزنام جوان منتشر شده است. در این مطلب می خوانیم: ثبات و کاهش نرخ‌ها در بازارهای ارز، خودرو، سکه و طلا کم‌کم در حال سرایت به بازار مسکن است، زیرا آگهی‌های املاک از انعطاف‌پذیری فروشنده به خریدار واقعی که پای معامله حاضر شود، حکایت دارد، این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود بازارهای فوق در ماه‌های محرم و صفر نیز مسیر فعلی خود را ادامه دهند، به ویژه آنکه برخورد جدی قضایی با سلاطین بازارها و اخلالگران در بازارها باعث شده تا گعده‌های سفته‌بازی و دلال بازی در بازارها از بین برود، هرچند که سفته‌بازی در بازار سال ۹۷ملک گویا در حال رصد است و شاید به تشکیل پرونده‌های قضایی منتج شود.

بازار مسکن روزهای رکودی و مبهمی را سپری می‌کند، زیرا به دلیل جهش قیمتی سال ۹۷قدرت خرید در بازار به شکل بسیار قابل‌توجهی تحلیل رفته‌است و تسهیلات خرید مسکن نیز دیگر کمک خاصی به تقویت طرف تقاضا نمی‌کند، این در حالی است که ضعف مالی متقاضی به سقوط حجم معاملات طی ماه‌های اخیر منجر شده و این شرایط عملاً به تعدیل منفی نرخ‌های پیشنهادی فروش‌های فوری و بالطبع برخی از معاملات واقعی انجامیده‌است، البته قابل پیش‌بینی است که این فضا، تعدیل نرخ‌ها را در بازار تعمیم دهد زیرا بازارهای موازی مسکن یعنی ارز، سکه و طلا و خودرو همگی عموماً تعدیل منفی قیمت را تجربه کرده‌اند.

کارشناسان می‌گویند بر اساس رفتار بازار مسکن در ادوار گذشته، قیمت‌ها به روند نزولی خود تا مدت کوتاهی ادامه می‌دهند و در یک سطح به ثبات می‌رسند. این ثبات تا جهش بعدی که احتمالاً ۱۰تا ۱۵فصل خواهد بود در بازار ایجاد می‌شود که فرصت خوبی برای خریداران مصرفی است.

 کلاه برداری از خریداران مسکن مهر

مشرق نیوز در گزارشی با عنوان "کلاه گشاد بر سر خریداران مسکن مهر" آورده است: برخی بنگاه‌های املاک با سوء‌استفاده از عدم آگاهی مردم، کلاه گشادی بر سر خریداران مسکن مهر می‌گذارند.

به گزارش مشرق، یکی از مسائلی که طی یکسال و چند ماه اخیر پروژه های مسکن مهر را تحت تاثیر قرار داده، افزایش تقاضا برای این نوع مساکن است که دلیل اصلی آن گرانی بیش از ۱۰۰درصدی قیمت ها در سال ۹۷و چند ماه ابتدایی امسال است. ...ناتوانی مردم در خرید یا اجاره مسکن در کلانشهرها شرایطی را به وجود آورده تا آنها علاوه بر مناطق جنوبی و حاشیه ای نیم نگاهی هم به شهرهای جدید داشته باشند. این وضعیت برای شهرهای اطراف تهران و البرز بیش از سایر شهرهای جدید کشور پر رنگ تر بوده است.

آغاز ساخت ۵۳۷۸واحد مسکونی برای حاشیه‌نشینان خراسان رضوی

به گزارش روزنامه کیهان، اجرایی ساخت پنج هزار و ۳۷۸واحد مسکونی، تامین زمین برای ۱۷هزار خانه در سطح خراسان رضوی و همچنین ساخت آزمایشی دو هزار و ۷۶۲واحد مسکونی در شهر جدید گلبهار طی مراسمی به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهوری آغاز شد.

استاندار خراسان رضوی دراین مراسم در شهر جدید گلبهار گفت: در چارچوب طرح اقدام ملی ۲۲هزار و ۳۷۸واحد مسکونی در سطح این استان ساخته می‌شود تا مشکلات مسکن بخشی از شهروندان خراسانی در این حوزه برطرف شود.

علیرضا رزم حسینی محل اجرای بخشی از این طرح را حاشیه شهر مشهد اعلام و بیان کرد: پدیده مزمن حاشیه‌نشینی افزون بر ۷۰سال پیش در مشهد آغاز شده لذا رفع آن نیازمند تلاش و همکاری همه دست‌اندرکاران در بخش‌های مرتبط است.

وی افزود: برای رفع پدیده حاشیه‌نشینی در مشهد اخیرا در قالب هشت محله این کلانشهر «طرح اقدام ملی» برای کاهش آسیب‌های اجتماعی اجرا شده است. ۳۲دستگاه اجرایی و حکومتی مسئولیت کاهش آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهر مشهد را برعده گرفته‌اند. این طرح ۳۰۰هزار نفر جمعیت را در حاشیه شهر پوشش می‌دهد


١٢:٢٥ - 1398/06/13    /    شماره : ٥٨٥٧٩٢    /    تعداد نمایش : ٦٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران