امروز چهارشنبه  ۶ اسفند ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۱۲/۰۱- ۱۵:۴۱

گفتگوی تصویری آقای دکترعراقچی معاون وزیر خارجه با همتای ایرلندی

.

پیرو تحولات اخیر در روابط دو جانبه فی مابین ایران و ایرلند، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ا یران با سونیا هایلند  مدیر سیاسی وزارت امور خارجه  جمهوری ایرلند  در تاریخ 28 بهمن ماه 1399 از طریق ویدئو کنفرانس در خصوص آخرین تحولات برجام، همکاری بین المللی بحث وگفتگو کرد.

دکتر عراقچی ضمن تشریح اصولی مواضع کشورمان در خصوص برجام و تحولات منطقه ای، تاکید کرد که در این مرحله تا برداشتن اقدام عملی از سوی غرب را مهم تلقی کرد که در این صورت ایران نیز به تعهدات داوطلبانه بر ا ساس برجام باز خواهد گشت. همچنین نامبرده در بخش دیگری از صحبتهای خود به تحریمهای غیر قانونی و غیرانسانی آمریکا اشاره و توضیح داد: اتحادیه اروپا نیز بعد از خروج آمریکا در عمل نتوانسته است به تعهدات برجامی خود عمل کند. علیرغم این موضوع ایران یکسال به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است و تنها بعد از آن بر اساس برجام شروع به کاهش تعهدات خود به صورت تدریجی کرد.

عراقچی تاکید که اقدامات و صبرراهبردی ایران باعث شد تا برجام زنده بماند و پنجره دیپلماسی باز باشد اما برای تداوم و حفظ برجام باید هر دو ستون برجام یعنی ستون تعهدات و ستون مزایای آن اجرایی شود.

خانم هایلند برجام را یک موفقیت برای دیپلماسی و چند جانبه گرایی دانست و ضمن مهم دانستن نقش و جایگاه ایران در صلح و ثبات منطقه ای تاکید کرد: ایرلند به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت و تسهیل گر قطعنامه 2231 همواره خواهان حفظ برجام و اجرای کامل آن است و بر این اساس در حال تلاش بوده و خواستار حفظ تبادل نظر دو و چند جانبه و دیپلماسی است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما